Erdők, mezők, vad ligetek,
De sokat jártam köztetek,
Ott jártam én az vadakkal,
sírtam a kis madarakkal.
Én Istenem rendelj szállást,
Meguntam már a bujkálást,
Sűrű erdőbe bujkálást,
Messze földön a járkálást.
Ezt a dalt Tar Istvántól a Kémes-Szaporcai Banda cimbalmosától hallottam először. Sokat énekeltem azóta. Mától mást jelent. Vasárnap 2012. július 1-én éjjel ugyanis elment.
Március elején volt 99 éves. Nem sokkal előtte voltunk még nála, beszélgettünk és muzsikáltunk neki egyet. Nagyon jó kedélyű ember volt, szeretett csibésznek látszani. Nekünk is és a portréfilmben is azt mondta, hogy közepes tanuló volt. A csibészek sosem buknak, de nem is tanulnak jól. Csakhogy mi tudjuk, hogy a bizonyítványa jobb volt ennél. S ettől még csibész volt - milyen is lett volna - aki végig muzsikálta az életét. Brácsásként kezdte, de aztán belehabarodott a cimbalomba.
Mikor évekkel ezelőtt először jártunk nála megtudtuk, hogy majd húsz éve - amikor egyik oldala lebénult egy agyvérzésben - nem muzsikált zenekarral. Felépült egyébként bár a bal keze már nem fogta oly biztosan a verőt, néha el is fordult benne... nem muzsikált többé. A társak sincsenek már régóta.
Kiöltözött érkeztünkre, már reggel felvette a legszebb öltönyt és délutánig várta az ablak előtt ülve, hogy megálljunk a háza előtt. Amikor leültünk a szobájában nem kérette magát, s beszélt, csak beszélt. Ugyanúgy szeretett a régi időkről mesélni, ahogy minden zenész, énekes, népi iparos, akit a városi folkrajongók megkeresnek, ugyanúgy anekdotázott, ugyanúgy lódított egy kicsit minden történeten, hogy színesebb legyen, ugyanúgy nem értette mit keresünk-kutatunk mi ott nála, ahol a madár sem jár. S ugyanúgy csillogtak mosolyogva a szemei. Ugyanúgy élvezte a figyelmet. Azokhoz hasonlóan Ő is "folkceleb" volt - csak egy fehér folton lakó, Szaporcáról nem sokan hallottak - képzett jó zenészek közt is előfordult az "Ismered a szaporcait?" kérdésre az "Az meg ki?" válasz - s persze Kémesről sem, ahol öregkorára lakozott.
Találkoztunk a 99. születésnapján, a feltörekvő generáció, az ifjú táncosok megyei versenyén, ahol meghívott díszvendégként jelen volt. Bizonytalanok voltak már azok a léptek, fénytelenebb volt már az a tekintet, látszott azon a 99 év és a 20 év hallgatás is, de az a mosoly nem tűnt el, s még egy kis beszédet is mondott. Büszkén emlegette a 99 évét - s büszkén nézte napokig az összefoglaló ismétléseit a helyi tévében. El is képzeltem milyen jó kis muzsikálással egybekötött ünnepséggel állunk majd elő a századikon. Képzeletben meg is tartom majd.
Már csak azért is, mert Ő nem hitte a halált. Mások meghalnak, de Ő mindig él - így gondolta. Nem tudta komolyan venni, hogy ahogy minden, Ő maga is megáll egyszer.
Az utolsó napokban azonban már tudta. Az álmok már valósággá váltak, a valóság már álomszerű volt. Elbúcsúzott a családtól, "hétfőn más dolgod lesz" mondta fiának, aki épp az akkori programot szervezte. S vasárnap este a kedvenc sportműsora közben úgy döntött, hogy nem vár tovább...
Nála jártunkkor muzsikáltunk vele néhány jó csárdást. Persze mellé ütött, s nem volt már a régi, de nagyszerűen csatlakozott a bandához a LÉNYEGGEL, láthattuk, hogy mi volt a néhai Szaporcai Bandában a cimbalmos dolga. Pár perc után lecsendült az utolsó hang, s Ő csak ült a két verővel a kezében, nézte a Hangszerét, aki az örök Társa volt... sírt.
Húsz év után újra bandában. Hát persze.
Nem hittem, hogy akkor csendült le az utolsó hang...
Pista bácsi!
Jó utat,
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.